Милан за влакно се спаси од елиминација од Лига Европа

А.С.
/ 02.10.2020 / 09:36

Фудбалерите на Милан се пласираа во групната фаза од Лига Европа откако за влакно го совладаа португалскиот Рио Аве.

„Росонерите“ не успеаја да ја сочуваат предноста стекната во 51. минута, па домашните успеаја да израмнат преку Жералдес и да го воведат натпреварот во продолженија.

На стартот на дополнителните 30 минути, Желсон погоди за 2:1 и до 120-тата минута Рио Аве имаше предност.

Не успеаја да ја сочуваат истата предност, бидејќи Хакан Чалханолу реализираше пенал во втората минута од продолжението, па започнаа пеналите.

Потоа дојде вистинското лудило, нешто слично на минатогодишниот натпревар помеѓу Копенхаген и Црвена звезда.

Фудбалерите на Рио Аве шутираа пенал трипати, што ќе им обезбедеше пласман во Лига Европа, но промашија во сите три обиди.

На крајот, Адерлан го промаши клучниот пенал и Милан успеа да се пласира во групната фаза од Лигата на Европа.

Голема штета за мал клуб како Рио Аве, но и голема лекција.

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Вештачка интелигенција управуваше борбен авион против човечки пилот

Најнеобичните цвеќиња што може да се видат на Земјата

Ново

Секси петок

Македонката Светлана Мојсов меѓу 100-те највлијателни личности во светот според магазинот Time

Приведено уште едно лице за кражбата на сефот во Црниче

Богати до небо: Колку заработува автомобилската индустрија?

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Рецепт на денот: Ароматично пилешко со зеленчук и рузмарин

Османи: Имало информации дека Израел го нападнал Иран, меѓутоа сѐ уште не се потврдени