Миленкоски: Одбојкарите се подготвени за стартот на Европската златна лига

Двете сениорски одбојкарски репрезентации за два дена ќе ја почнат новата авантура во Европската лига. Мажите за првпат ќе играат во Европската златна лига, а дамите ќе дебитираат во сребрениот квалитативен сегмент од континенталното натпреварување.

Селекторот Јошко Миленкоски е задоволен од подготовките на машкиот национален тим.

„Сега сме на едно повисоко ниво со формата од самиот старт на подготовките, и тоа беше посакуваната цел во оваа фаза. Знаеме дека нѐ чекаат тешки натпревари против силни противници, но подготвени сме за дуелот со Украина. Настапот во Златната лига ќе ни биде еден вид генерална подготовка за главниот настан, Европското првенство во Скопје во август и септември“, изјави Јошко Миленкоски пред дуелот со Украина кој ќе се игра во Полска.

Македонија, како што е познато, ќе ја организира една од групите на Европското првенство.

НАТПРЕВАРИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПСКАТА ЗЛАТНА ЛИГА

Украина - Македонија (27 мај)

Македонија - Белгија (31 мај)

Македонија - Хрватска (3 јуни)

Белгија - Македонија (10 јуни)

Хрватска - Македонија (14 јуни)

Македонија - Украина (18 јуни)

Инаку, ОФМ уште пред неколку дена соопшти дека влезот на натпреварите кои Македонија ќе ги игра на домашен терен ќе биде бесплатен.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Останати спортови

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Read more

Миленкоски: Одбојкарите се подготвени за стартот на Европската златна лига

Read more

ОФМ ги отвора вратите: Бесплатен влез за мечевите на Македонија во Европската лига

Read more

Фјури откачи бидејќи никој не сака да се бори со него

Read more
 

Спорт

Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Читај повеќе

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Читај повеќе

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Читај повеќе

Пиоли: Милан мора да се засили за да биде конкурентен

Читај повеќе

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе