КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА У21 ЕУРО 2021

Милевски: Групата е претешка, но навикнати сме да одиме по потешкиот пат

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година е свесен дека жрепката не ни беше наклонета и добивме навистина тешка група.

Фото: ФФМ

Токму Благоја Милевски ги водеше македонските надежеи против истите противници во изминатите квалификациски циклуси. Сега, доаѓа друга генерација на фудбалери, а противниците се стари познаници.

„Групата е исклучително тешка. Франција е топ фаворит, Србија и Украина отсекогаш имале одлични млади фудбалери и секако ќе се борат за висок пласман. Фарски Острови е репрезентација во подем, тоа го потврдија во претходните квалификации во кои славеа против Црна Гора, Израел и Казахстан. Ерменија е исто така незгоден противник“, вели селекторот, пренесува ФФМ.

„Едноставно, нема лесен противник, но ние сме навикнати да одиме по потешкиот пат. Со сите репрезентации во групата имаме меѓусебни натпревари, но ова се нови генерации и нови фудбалери“.

Оваа група многу наликува на онаа за квалификациите за ЕУРО 2017 кога бевме во група со Франција, Укарина, Исланд, Шкотска и Северна Ирска, навистина тешка група, а на крајот фудбалерите предводени од токму од Милевски завршија први, пред сите, и се квалификуваа на ЕУРО, прв пат за една фудбалска репрезентација на Македонија.

„Би било добро квалификациите да ги започнеме од септември, од причина што немаме ниту еден собир со новата генерација. Распоредот ќе го решаваме заеднички, но би сакал да одработиме барем два собира со неколку контролни натпревари пред официјално да го започнеме новиот квалификациски циклус“.

Доколку навистина Македонија овие квалификации ги почне во септември, тогаш многу веројатно е да има и друг селектор. Тоа е бидејќи се очекува Благоја Милевски да биде унапреден во селектор на сениорската репрезентација бидејќи новиот договор на Игор Ангеловски е заклучно со претстојното Европско првенство.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе