Милевски за младите фудбалери: Сите имаат заслуга за успехот, од срце ви се заблагодарувам

Филип Здравески
/ 20.11.2020 / 13:31

Два промашени пенали се причината младите македонски фудбалери да не играат на У21 Европското првенство. И покрај тоа, селекторот Благоја Милевски со пофални зборови за неговите избраници.

Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година заврши на второто место во квалификациската група, зад гигантот Шпанија, а пред Израел, Казахстан, Фарски Острови и Црна Гора. Со тоа второ место Македонија влезе во рангирањето на сите второпласирани од кои најдобрите пет се квалификуваат за завршницата, но за 3 бодови не избори пласман. Промашениот пенал за реми со Шпанија дома и оној кај Израел на гости за победа се покажаа решавачки бидејќи со нив Македонија ќе имаше токму плус 3 бодови и сега ќе беше на ЕУРО.

„Чувствувам потреба да упатам благодарност кон сите што бевте дел од квалификациите за Европското првенство 2021. Сите вие имате заслуга за успехот што го направивме. Од срце ви благодарам. Кај мене постои и револт и горчина заради начинот на кој не ни дозволија да се бориме и да бидеме заедно до крај, но наша заедничка победа е тоа што сте и одважни и храбри и со квалитет на нивото на најдобрите во Европа. Тоа се особини на кои укажував и тоа сте вие“, вели селекторот Милевски.

И има право да чувствува горчина затоа што УЕФА го промени форматот на натпореварување. Првично, второпласираните требаше да играат бараж, освен најслабопласираната. Тоа значи дека Македонија сигурно ќе учествуваше во тој бараж, но за да се намали бројот на натпревари поради пандемијата со COVID-19, УЕФА одлучи најдобрите пет да се квалификуваат без баражи, а останатите да не добијат шанса која првично им следуваше.

„Од нашиот прв собир во Анталија, па сѐ до последниот натпревар против Црна Гора созреавте како личности и како фудбалери, а според она што го прикажавте на терен, стигнавте на нивото кое го посакував. И не застануваме тука. Имаме време и простор за напредок. Многу научив и сѐ уште учам и од вас. Ми беше задоволство да работам со личности и фудбалери како вас. Бидете и остенете луѓе какви што сте. Потрудете се да напредувате како фудбалери“.

Фото: ФФМ

За добри резултати потребна е и добра организација. За разлика од некои дамнешни времиња кога најголеми критики беа упатувани кон начинот на кој Федерацијата ја третираше репрезентацијата, сега ситуацијата е обратна.

„Би сакал, исто така, да упатам благодарност до Фудбалската федерација на Македонија, до претседателот Сејдини, Управниот одбор и службите во федерацијата. Оваа репрезентација ги имаше сите барани услови за работа, а тоа е многу важно за остварување на резултат на ниво на најдобрите во Европа. Посебно се заблагодарувам за трите чартер летови кои ни ги обезбедивте и дадовте придонес да освоиме 7 од можните 9 бодови на крајот од квалификациите“, завршува Милевски.

У21 репрезентацијата сега ја чека нов квалификациски цуклус, нова жрепка и нови противници. Дали Милевски и натаму ќе седи на селекторското столче, тоа допрва ќе се знае. Во секој случја, тој е најуспешниот У21 селектор во историјата на македонскиот фудбал бидејќи еднаш нѐ однесе на ЕУРО 2017, а сега заврши втор и само заради сменетите правила не може да ја продолжи борбата за пласман на ново Европско првенство.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе