Милијардерот Маезава бара друштво за патување на Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава покани осум лица да му се придружат на патување околу Месечината во ракетата SpaceX на Илон Маск.

„Сакам да ми се придружат луѓе од различни групи“, рече тој во видеото што го објави на Twitter, заедно со деталите за апликацијата.

Милијардерот најави дека тој ќе плати за сѐ, па секој што ќе му се придружи ќе лета бесплатно. Летот е планиран за 2023 година.

Кандидатите кои аплицираат треба да исполнуваат два критериума: тие треба да напредуваат во „секоја активност“ со која се занимаваат „на некој начин да им помагаат на другите луѓе и на општеството како целина“ и треба „да бидат подготвени да ги поддржат другите членови на екипажот во нивните аспирации“, рече тој, пишува BBC.

URL

Требаше да биде првиот приватен патник на Месечината

Маезава направи цело богатство во модната индустрија, а минатата година сними документарец во потрага по нова девојка која ќе му се придружи на летот. Проектот на крајот беше откажан поради „измешани чувства“.

Во 2018 година беше објавено дека Маезава ќе биде првиот приватен патник што ќе лета околу Месечината со SpaceX, компанијата на Илон Маск.

Цената што ја плати не беше објавена во јавноста, но самиот Маск рече дека станува збор за „многу пари“.

Мисијата е планирана за 2023 година и треба да биде првото лунарно патување со екипаж од 1972 година.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Read more

Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Read more

За сите деца од 90-тите: За што се пее во најголемиот хит „Macarena“?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Читај повеќе

Зошто треба да јадете урми?

Читај повеќе