Милион долари за камбек: Кој би боксувал со Мајк Тајсон?

Славниот американски боксер Мајк Тајсон можеби ќе се врати во рингот и тоа во Австралија.

Поранешниот шампион во тешка категорија претходно кажа дека размислува да се врати во рингот, но за хуманитарни цели, па напорно тренира и е во добра форма.

Сега доби вистинска понуда за камбек и тоа за солиден хонорар.

Австралискиот промотер Брајан Аматруда изјави дека го исконтактирал агентот Макс Марксон и дека му понудил на Тајсон 1 милион долари за борба.

„Макс го донесе Тајсон во Австралија во 2012 година. Во добри односи се, главно бидејќи му помогна да добие виза за влез во земјата. Тоа е клучно“, изјави Аматруда.

Потенцијални противници на Тајсон би биле Бери Хол, Пол Гален и Сони Бил Вилијамс, познати имиња од австралиската рагби сцена кои претходно боксувале.

„Би направил настан во Мелбурн Арена каде би имало повеќе од 10.000 гледачи или на ‘Паркот на принцовите’ каде мечот меѓу Џеф Финик и Азума Нелсон го гледаа 30.000 луѓе. Тајсон има 53 години, но уште е големо име. Хол, Гален и Вилијамс би ја искористиле шансата да влезат во ринг со него. Тоа ќе биде нешто спектакуларно, не само борба, туку настан“, изјави промоторот за talkSPORT.

Тајсон стана најмладиот шампион во тешка категорија кога во 1986 година со само 20 години го победи Тревор Бербик. До пензионирањето има победено во 50 од 58 професионални борби. Боксерот ги импресионираше фановите со видео што неодамна го објави на социјалните мрежи на кое се гледа како напорно тренира.

 

Тагови
реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Останати спортови

Кечерот Шад Гаспард пронајден мртов на плажа во Калифорнија

Read more

Рускиот шамарџија успа противник

Read more

Хабиб: Татко ми има компликации со срцето предизвикани од коронавирусот

Read more

Ист спортист со ист тренер и дома без туширање по тренинг

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе