Milivié 1 е restomod на легендарната „Буба“ од 570.000 евра

Моделот со ограничено производство наречен Milivié 1 е моделот на Volkswagen Beetle restomod, кој е комбинација на легендарниот оригинал и модерни карактеристики.

Milivié има намера да произведе 22 restomod примероци, од кои секој ќе чини 570.000 евра. Гледајќи го Milivié 1, јасно е дека компанијата направи големи промени во дизајнот во споредба со оригиналната „Буба“, некои детали се инспирирани од моделите на Porsche со воздушно ладење, вклучувајќи нос кој потсетува на 356. Автомобилот доби тркалезни LED фарови, и има и дополнителни кои се поблиску до браникот.

Задниот дел е спојлер во форма на клун од патка кој е фиксиран на хаубата, додека задните светла се во форма на потковица.

Променет е и ентериерот, но сепак е едноставен. Пред возачот има екран од 12,3 инчи кој претставува инструмент-табла, има и екран за инфозабавниот систем, а се заокружени само со еден раб. Постојат неколку режими на екранот, вклучително и аналоген приказ на инструментите. Патниците имаат неколку начини за полнење на уредите, вклучувајќи безжично, 220-волтно, USB и USB-C.

За производство на Milivié 1, компанијата користи донаторски модел на моделот VW Beetle 1303. Овој модел се појави во раните 70-ти и беше поголем од оригиналниот Beetle.

Автомобилот беше целосно расклопен, по што следуваа неколку илјади часа работа за да се заврши трансформацијата и да се добие посакуваната креација. Автомобилот доби, меѓу другото, нова суспензија, предни и задни диск сопирачки, 2,28-литарски четирицилиндричен мотор со воздушно ладење, два Weber карбуратори и електронско палење.

Моторот е поврзан со четиристепен автоматски менувач ZF преку кој силата се пренесува на задните тркала. Достапни се три режими, Drive, Sports и Manual. Моќноста на моторот не е откриена.

Производството е ограничено на 22 примероци бидејќи оригиналната „Буба“ е произведена во 22 милиони примероци. Milivié ќе работи со клиентите за да го прилагоди секој автомобил на сопственикот. Испораките започнуваат во јули 2023 година, а последниот автомобил ќе биде испорачан во мај 2025 година.

Тагови
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Авто новости

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Read more

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Read more

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе