НБА 2020/21

Милвоки конечно го сруши одличниот Бруклин и се врати во игра за полуфинале

Кошаркарите на Милвоки Бакс намалија на 1-2 во четвртфиналната серија од НБА плеј-офот против Бруклин Нетс откако ноќеска конечно славеа во својата „Фајсерв Форам“ арена.

За победата на домаќините пресудна беше првата четвртина во која Милвоки направи предност од 19 поени разлика, предност која Бруклин докрај не успеа целосно да ја надокнади иако уште во втората четвртина се доближи откако ја доби со 16 разлика.

Во второро полувреме се играше поен за поен, а во драматичната завршница победата сепак ја однесе Милвоки.

Домашните до победата беа предводени од Крис Мидлтон кој оствари 35 поени и 15 скокови, а ништо понезаслужен беше и Јанис Адетокумбо со 33 поени и 14 скокови. Кај гостите се истакна Кевин Дурент со 30 поени и 11 скокови, додека Кајри Ирвинг уфрли 22 поена.

Remote video URL

Во вториот натпревар одигран ноќеска, Јута Џез со 117:111 го совлада Лос Анџелес Клиперс во „Вивинт Смарт Хоум“ арената во Солт Лејк Сити и поведе со 2-0 во серијата подобар од 7.

Remote video URL

Вечер после полноќ играат Атланта Хокс - Филаделфија 76ерс (1-1) и Денвер Нагетс - Феникс Санс (2-0).

Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Кошарка

Јокиќ исклучен поради груб старт, се извини на заминување

Read more

Милвоки конечно го сруши одличниот Бруклин и се врати во игра за полуфинале

Read more

Реакцијата на Јокиќ кога дозна дека е МВП

Read more

Никола Јокиќ е МВП

Read more
 

Спорт

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Читај повеќе

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Читај повеќе

Ериксен од болница: Не се предавам, сакам да разберам што ми се случи

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ исклучен поради груб старт, се извини на заминување

Читај повеќе

Како УЕФА го налути Шмајхел, а Македонецот Пандев влезе во историјата

Читај повеќе

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Читај повеќе

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе