Минаа 31 година од смртта на легендарниот Фреди Меркјури

Денес се навршуваат 31 година од смртта на легендарниот пејач Фреди Меркјури, кој е најзаслужен за светската популарност на рок групата Квин.

 

Роден е како Фарох Булсара, почнал да се претставува како Фреди додека бил во британскиот интернат за момчиња „Свети Петар“ во Мумбај. Официјално го променил своето име во Фреди Меркјури околу 1970 година, кога била формирана групата Квин.

Во 2018 година и официјално беше прогласен за најдобар пејач на сите времиња. Група на австриски, чешки и шведски научници спроведе истражување, кое го објави магазинот Logopedics Phoniatrics Vocology. Од резултатите научниците заклучија дека гласните жици на Фреди, едноставно се движеле побрзо во однос на другите луѓе.

Ќе остане запаметен по енергичните сценски настапи и исклучителниот вокален талент. Неговиот глас е еден од најпрепознатливите во светот на музиката. Неговите хитови како „Bohemian Rhapsody“, „Don't Stop Me Now“, „The Show Must Go On“, „I Want To Break Free“ и други се вечни.

 Открил дека има СИДА еден ден пред да почине

Фреди почина од последици на СИДА на 24 ноември 1991 година, по 24 часа откако во јавноста беше објавено дека е болен. 

Други интересни факти за животот на Фреди може да прочитате овде.

Remote video URL
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Музика

Кање Вест повторно блокиран на Twitter

Read more

По 6 години пауза, Металика објави нова песна и најави нов албум

Read more

Шер за 40 години помладиот дечко: Знам, и мене ми е чудно

Read more

Џеј Ло ги избриша сите објави на Instagram

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Харисон Форд е подмладен во трејлерот за „Indiana Jones 5“

Читај повеќе

Кање Вест повторно блокиран на Twitter

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв тизер трејлер за документарецот на Хари и Меган за Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за цртаниот „Super Mario Bros.“

Читај повеќе

Џулија Робертс објави ретка фотографија од нејзините 18-годишни близнаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Џена Ортега стана Wednesday?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе гледаме на Netflix во декември?

Читај повеќе

Ќерката на Кетрин Зита-Џонс и Мајкл Даглас порасна во убавица

Читај повеќе
  • play_arrow

Истиот подрум, нова генерација: Погледнете го трејлерот за That ’90s Show

Читај повеќе