Минатата сезона најлоша за Хамилтон во последната деценија

Ф1
МИА
/ 09.02.2023 / 19:34

Специјализираниот портал за автомобилизам, Autosport ги анализираше резултатите на Луис Хамилтон постигнати од 2013 кога се пресели во Мерцедес.

По доаѓањето во германскиот тим, Хамилтон освои 6 титули и двапати стана вицешампион. Најлоша му беше минатата 2022 сезона кога за прв пат во кариерата во Формула 1 Хамилтон остана без победа и без пол-позиција.

Најдобра сезона на Британецот во Мерцедес му беше во 2018 година, кога се бореше за титулата со возачот на Ферари, Себастијан Фетел. 

Рангирање по сезона на Хамилтон во Мерцедес од страна на Autosport:

1. 2018 година (1 место во шампионатот, 11 победи, 11 пол-позиции)

2. 2020 година (1, 11, 10)

3. 2019 година (1, 11, 5)

4. 2017 година (1, 9, 11)

5. 2021 година (2, 8, 5)

6. 2015 година (1, 10, 11)

7. 2014 година (1, 11, 7)

8. 2016 година (2, 10, 12)

9. 2013 година (4, 1, 5)

10. 2022 година (6, 0, 0)

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Ф1

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Read more

Жалбата прифатена - Алонсо се врати на подиумот

Read more

Верстапен: Не гледам поента во новиот формат на квалификации

Read more

Хамилтон: Не ме слушаа кога им зборував за проблемите на болидот

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе