Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

David Brown Automotive го претставува Mini eMastered, преработка на класичниот Mini во дизајнерски електричен автомобил.

Оригиналниот Mini сè уште привлекува внимание каде и да се појави денес. Безвременскиот дизајн е инспирација за многумина, но оригиналот е само еден. Затоа, David Brown Automotive не го менува она што не треба да се менува и создава resto-mod модели базирани на класични мини модели кои се во духот на времето.

А тоа овде значи дека имаат електричен погон. Бидејќи тоа е навистина минијатурен автомобил според денешните стандарди, тука има доволно батерија, чиј капацитет одговара на денешните plug-in хибриди. Тој нуди 18,8 kWh, што е доволно за автономија од 177 км.

Во исто време, овој Mini е многу агилен. Со погонски мотор од околу 100 КС и 175 Nm, забрзува до 100 км/час за 8,5 секунди и достигнува максимални 148 км/час. А тајната, погодувате, е минимизирана маса. Имено, овој мал автомобил сè уште тежи само 640 килограми, како кога имаше бензински мотор.

Се полни на 6,6 kW AC полнач за околу три часа, што го прави одличен градски автомобил и идеален втор автомобил во домаќинството. И со многу стил, бидејќи автомобилот е составен со врвни материјали до последниот детал.

И тука доаѓаме до најголемата пречка - цената. Верувале или не, овој мал автомобил чини 125.000 фунти, што го става веднаш до новото Porsche 911. Сепак, не се сомневаме дека има заинтересирани.

Remote video URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе