Мини пици без тесто - невообичаена подлога и здрави состојки

Кога немате многу време и сакате нешто едноставно, вкусно и брзо, мини пиците се одлично решение. Можете да ги направите со домашно тесто, лиснато тесто или без тесто со подлога од компир или сладок компир (батат).

Пробајте ја оваа поздрава верзија на ова популарно јадење.

Потребни состојки:
  • 2-3 големи слатки компири (батати)
  • сос од домати
  • 1 лажица маслиново масло
  • 80 гр моцарела (или кашкавал по избор)
  • 5-6 листови свеж босилок
  • сол
  • бибер
Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени и обложете плех со хартија за печење. Слатките компири измијте ги и исечете ги на прстени. Ставете ги на плехот и лесно премачкајте ги со маслиново масло, а потоа посолете и побиберете. Печете 15 минути од двете страни.

Додадете неколку лажици доматен сос и свежа моцарела на секој круг компир и печете уште 5-10 минути или додека моцарелата не се стопи. Доколку моцарелата ви е скпа производ, користет кашкавал по ваш избор, но да не е растителен. Кога ќе бидат готови одозгора ставете им свеж босилок, сол и бибер.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Рецепти

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more

Готвачите сметаат дека треба да се избегнува еден вид плескавица

Read more

Рецепт на денот: Пилешки гради во сос од вино

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе