Минималната маса на болидите сепак нема да се намали за 2023

Ф1
Ф.З.
/ 09.02.2023 / 20:22

Минималната маса на болидите за новата сезона во Формула 1 нема да се намали за 2 килограма како што беше планирано, туку ќе остане иста како и минатата година благодарение на потешките гуми и новите кутии за електроника пропишани од ФИА.

Формула 1 болидите стануваат сѐ потешки, а од 2013 година минималната тежина е зголемена за цели 155 килограми. За да се запре овој тренд, за оваа сезона е планирано намалување на минималната маса за симболични 2 килограма, пренесува MAXF1.net.

Но, тоа нема да се случи бидејќи новите гуми на Pirelli, кои треба да го намалат подуправувањето, се потешки од ланските, а ФИА пропишува и нови кутии за електроника за оваа сезона, кои додаваат 0,4 килограми во однос на минатата сезона.

За да ги промени правилата без согласност на тимовите, ФИА се повика на членот 4.3 од техничкиот пропис, кој дозволува да ја промени минималната тежина доколку новите гуми се потешки од ланските гуми поради нова конструкција.

Затоа минималната маса на болидите за 2023 година останува 798 килограми, како и лани, а доколку тимовите сакаат да останат под минималната граница, ќе мора да ги компензираат тие неколку вишок килограми поради потешките гуми и новата кутија за електроника.

Минатата година ФИА во последен момент ја зголеми минималната тежина од 795 на 798 килограми за да ја компензира дополнителната маса потребна за зацврстување на подот на болидот, откако потскокнувањето се покажа како сериозен проблем.

И покрај зголемувањето на границата на 798 килограми, тимовите сепак имаа многу проблеми да ја спуштат тежината под таа граница, па некои тимови како Ред Бул и Мерцедес имаа по 10 килограми плус, додека тимот на Алфа Ромео беше најдобар по ова прашање.

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Ф1

Се активира старо правило во Ф1, ќе има казни за качување на ограда

Read more

Алонсо: Во Австралија одиме да го надградиме успехот од првите две трки сезонава

Read more

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Read more

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе