„Мирисот на нов автомобил" станува минато. Дали ќе ви недостасува?

Мирисот на ентериерот на новите автомобили е нешто по што се издвојуваат сите производители. Но, на ова му се ближи крајот и заминува во историјата. Koja е причината?

Мирисот на ентериерот се создава од состојки кои се користат во пластиката, лепакот или текстилот, како што се акролеин, ацеталдехид, бензен, етилбензен, формалдехид, стирен, толуен и ксилен.

Комбинацијата од овие состојки често предизвикува алергиски реакции кај возачите и патниците, а може да предизвика и иритација на очите, проблеми со дишењето, мачнина и вртоглавица.

Карактеристичниот мирис во кабината на новите автомобили веќе го забранија Јужна Кореја, Русија и Кина (од 2021 година).

Економската комисија на Обединетите нации за Европа донесе насоки и за нашиот континент, а проценката е дека производителите на автомобили брзо ќе развијат процеси за неутрализирање на мирисите од ентериерот на новите автомобили. 

реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Контроверзната секс поза 69 доби нова верзија

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Авто новости

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Read more

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Read more

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Read more

EPS – уред кој ќе ви заштеди гориво

Read more

Автомобили

  • filter

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Читај повеќе

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави новиот Q5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

EPS – уред кој ќе ви заштеди гориво

Читај повеќе
  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе