The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Пеп Гвардиола би можел да биде следниот холандски тренер, пишува The Mirror.

Сѐ погласни се шпекулациите дека шпанскиот стручњак ќе го напушти Манчестер Сити во летото 2023 година, по истекот на договорот, со кого од 2016 година освои три и е на добар пат да ја освои четвртата титула.

Холандската фудбалска асоцијација наводно сериозно работи на план да му ја понуди на 51-годишниот Шпанец тренерската позиција која моментално ја извршува Луис ван Гал. Гвардиола во неколку наврати изјави дека нема да го продолжи договорот со Сити и дека би сакал да води репрезентација.

„Мислам дека ќе биде доста по седум години во овој клуб. Ќе паузирам и потоа би сакал да водам некој јужноамерикански клуб или европска или јужноамериканска репрезентација. Би сакал да играм на Копа Америка“, изјави Гвардиола минатото лето.

Пред да го преземе Манчестер Сити, Шпанецот беше тренер на Баерн, а пред да дојде во Минхен паузираше 12 месеци по заминувањето од Барселона. Беше многу успешен и со Баерн, освојувајќи три титули во низа.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе