Мис Англија ја симна круната и се врати на работа како лекар за време на пандемијата

Убавицата која беше прогласена за Мис Англија во 2019 година се врати во Обединетото Кралство од странство каде работеше на хуманитарни проекти за да продолжи да работи како лекар за време на пандемијата со COVID-19.

Баша Мукерџи направи пауза од докторската кариера откако се натпреваруваше во Изборот за мис на светот во декември, 2019 година. Мукерџи ја претставуваше Англија на изборот откако победи на домашниот избор за убавина.

Таа беше поканета да биде амбасадор на неколку хуманитарни добротворни организации и планираше да се посвети на тоа до август годинава.

„Бев поканета да одам во Африка, потоа Турција, Индија, Пакистан и неколку други азиски земји како амбасадор на неколку добротворни организации“, изјави таа за CNN.

На почетокот на март, 24-годишната мисица беше во Индија како дел од Coventry Mercia Lions Club, добротворна организација за развој и заедници, работејќи на проекти за образование и помош на напуштени девојчиња.

Но, откако ситуацијата со новиот коронавирус во нејзината родна земја се влоши, Мукерџи почнала да добива пораки од поранешните колеги во болницата Pilgrim Hospital во Бостон, источна Англија, кои ѝ кажувале колку е тешка состојбата таму.

Таа за CNN изјави дека почувствувала дека е погрешно да ја носи круната, макар и за хуманитарна работа, додека нејзините колеги напорно работат, а луѓе умираат во епидемијата.

„Сакав да се вратам дома и веднаш да почнам да работам“, рече Мукерџи.

Мис Англија се преселила од Калкута во Дерби, Англија кога имала 9 години.

„Нема подобро време да бидам вистинска Мис Англија и да ѝ помагам на Англија кога ѝ сум потребна“, рече таа.

Сега е во самоизолација по враќањето дома и ќе треба да почека една до две недели пред да може да се врати на работното место во Pilgrim Hospital. Таа има специјализирано на насоката респираторни болести, но рече дека во моментов докторите ги ротираат онаму каде што се најпотребни.

Според најновите податоци, во Велика Битанија има 60.733 потврдени случаи на COVID-19, од кои 7.097 починале.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Живот

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Read more

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Read more

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе