Мистеријата е откриена: Пристигна Aprilia Tuareg 660

Aprilia долго време беше мистериозна кога станува збор за новиот мотоцикл Tuareg 660.

Освен фактот дека оваа машина требаше да послужи како основа за целата новасерија, малку се знаеше за моделот.

Aprilia Tuareg 660 го имаше своето прво појавување на саемот EICMA во 2019 година, а во меѓувреме, овој ADV модел од средна класа стана вистинска мистерија.

Се чини дека сега Aprilia одлучи да се отвори, иако има уште нешто што сѐ уште не го знаеме за овој мотоцикл. Она што го знаеме е дека паралелниот твин агрегат со волумен од 660 кубни метри ќе донесе 80 КС. Има и 70 Nm максимален вртежен момент, чија испорака е прилагодена на она што се бара од една авантуристичка машина за турирање.

Tuareg 660 тежи 187 кг, со волумен на резервоарот од 18 литри. Кога ќе се комбинираат двете, тогаш тежината треба да биде помеѓу 200 и 205 кг.

Меѓуоскиното растојание е нешто повеќе од 1.500 мм, што значи дека Tuareg 660 е доста компактен. Италијанците наведуваат дека неговата тежина е централизирана така што мотоциклот има низок центар на маса. Висината на седиштето е 860 mm, и покрај предната и задната суспензија од 240 mm.

Централниот дел на кокпитот е 5-инчен TFT екран, преку кој можете да изберете еден од четирите режими на возење (два се целосно прилагодливи), ABS, темпомат и слично.

Засега нема информации за цената, но очекуваме Aprilia Tuareg 660 да се позиционира меѓу моделите Yamaha Ténéré 700 и KTM 890 Adventure.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

Мотори

Прекрасниот скутер на Honda се врати и е електрифициран за XXI век

Read more

Harley-Davidson откри важен датум

Read more

AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Read more

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Read more
 

Автомобили

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе

Зимски дилеми за возачите: Што е мит, а што вистина?

Читај повеќе

Пресвртница: Теренците ги „прегазија“ сите останати

Читај повеќе

Свиркач од Tesla: Самовозечките автомобили не се доволно безбедни за јавните патишта

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што сè може да направи новиот Cybertruck?

Читај повеќе