Мистеријата на езерото што ја менува бојата: Метеор, проклетство или НЛО?

Во близина на прекрасното јадранско крајбрежје, често можеме да ги пропуштиме чудата на природата скриени во зеленилото на шумата во близина на првите плажи.

Еден од таквите интересни појави се наоѓа на југот на Јадранот. Змејовото око е познато и како Рогозничко Езеро.

Езерото во Хрватска е исполнето со солена вода, а со морето е поврзано со пештера чиј отвор се гледа на брегот. Соодветно, пештерата го носи името Змејско уво, а интересно е што е поголема и подлабока од самото езеро.

Но, она што е уште поинтересно е однесувањето на ова езеро и затоа често можеме да читаме наслови во весниците како „Змејовото Езеро ја промени бојата“. Имено, на секои неколку години, рибите, медузите и другите жители на езерото „емигрираат“ во блиското море. Тогаш езерото се заматува и ја менува бојата, а кога ќе се „филтрира“, животните повторно се враќаат. До следниот пат кога повторно ќе остане без кислород и езерото не „зоврие“.

Затоа, немојте да се изненадите ако видите различни бои во езерото, кои може да варираат од жолто-црвеникава до зелено-сина. Езерото е сè уште популарно кај капачите и скокачите. Тука исто така се играат претстави и се игра ватерполо, особено затоа што температурата на езерото е малку повисока отколку во морето.

Езерото со мистериозно име носи со себе некои легенди. Така една вели дека езерото настанало откако на истото место паднал метеорит. Друга вели дека тоа било вселенско летало. Трета вели дека езерото настанало поради проклетството што слепиот брат му го фрлил на другиот брат кој користејќи го своето слепило го измамил за наследство.

И секако, постои легенда во која се споменува змеј од Рогозница кој го тероризирал локалното население и настрадал од рацете на херој кој решил да спаси убава девојка од незаситниот и суров ѕвер. Само, оваа има сладок додаток: постои верување дека заљубен пар кој заедно ќе се капе во езерото ќе остане заедно во среќа и љубов до крајот на животот и дека бракот ќе биде крунисан со здрави деца.

Remote video URL
реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Чек дис аут

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Read more

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Read more

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more
 

Магазин

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе