Мистериозен вирус ѝ пркоси на еволуцијата

Научници во Јапонија открија нов вид на вирус кој може да ги промени нашите сфаќање за вирусите и за тоа како тие се размножуваат и шират.

За разлика од повеќето други организми кои потпаѓаат под дефиницијата „живот“, вирусите немаат ќелии. Тие се едвај парче од генетски материјал (РНК или ДНК) внатре во протеински штит кој е способен да инфицира ќелија пред да почне да се размножува.

Пребарувајќи ни свински измет, научници од токискиот Универзитет за агрикултура и технологија пронашле вирус кој му пркоси на сето она што мислиме дека го знаеме за вирусите.

„Рекомбинантниот вирус кој го најдовме при ова истражување нема структурни протеини. Тоа значи дека тој не може да создаде вирусна честичка“, вели Тецуја Мизутани од токискиот Универзитет.

Вирусот кој го пронајде јапонскиот тим дури и ја нема онаа мала доза на протеини која ја имаат другите вируси, а наместо тоа има „крилести гени“ во својата структура. Тоа значи дека вирусот треба да е неспособен сам да нападне домаќин. На тоа следи прашањето: како ли преживува?

Тимот на истражувачи претпоставува дека вирусот веројатно ги користи другите вируси за да го носат наоколу и да го пренесуваат во домаќини кои би можел да ги инфицира.

Потребно е понатамошно истражување за да се открие што навистина се случува тука, но ова откритие дефинитивно може да го промени нашето сфаќање за вирусите и да отвори нови врати за истражување во борбата со најголемите биолошки закани по човештвото.

„Можно е да се соочуваме со целосно нов систем на вирусна еволуција. Се прашуваме како настанал овој нов вирус, како ги инфицира ќелиите и како создава вирусна честичка. Наша работа во иднина ќе биде во решавањето на оваа мистерија“, вели Мизутани.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Вести

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Read more

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Read more

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе