Мистериозна „дамка“ во Париз: Не знаат дали е животно или печурка

Зоолошката градина во Париз претстави мистериозен нов организам наречен „дамка“. Се работи за жолтеникаво суштество кое изгледа како печурка, но се однесува како животно.

Новиот жител на зоолошката градина во француската престолнина кој во сабота ќе ѝ биде претставен на јавноста нема ниту уста ниту стомак, но и покрај тие недостатоци тој сепак детектира храна и ја вари.

„Дамката“ има околу 720 пола, може да се движи без нозе или крилја, а доколку ја пресечете на пола ќе се регенерира за две минути.

„Дамката е живо суштество кое претставува едно од мистериите на природата. Таа нѐ изненадува бидејќи нема мозок, а сепак може да учи. Доколку споите две „дамки“, онаа која има стекнато поголемо знаење ќе ѝ го пренесе на другата“, вели Бруно Давид, директор на Музејот за историја на природата во Париз чиј дел е и ЗОО паркот.

Именувана е според научнофантастичниот хорор филм „The Blob“ од 1958 година каде во главна улога беше Стив Меквин и во кој вонземен организам наречен „дамка“, или „меур“, уништуваше сѐ што ќе му се најдеше на патот во едно мало гратче во Пенсилванија.

„Она што со сигурност го знаеме е дека не е растение, но не сме потполно сигурни дали е животно или печурка. Чудна е за печурка бидејќи се однесува како животно и има способност да учи“, истакна Давид.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Чек дис аут

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Read more

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе