Серија А 2020/21

Мистериозна повреда го мачи Дибала, лекарите не знаат како да му помогнат

Јувентус игра поголем дел од сезоната без 27-годишниот Пауло Дибала.

Минатогодишниот МВП на Серија А одигра само 859 минути од есента наваму и постигна три гола на 16 настапи, со две асистенции.

Аргентинецот страда од повреда на левото колено, но веќе два месеци не може целосно да го реши проблемот. Неодамна, асот на Јувентус беше во Барселона кај познатиот доктор Кугата, експерт за ваков вид повреди, но немаше напредок во дијагнозата. Дибала сè уште чувствува болка во коленото при напор. Лекарите што ги посетува не можат точно да утврдат каде е проблемот

Требаше да отсуствува само 10 дена

Страдањата за Дибала почнаа на 10 јануари кога беше заменет во првото полувреме од мечот со Сасуоло. Првичните прогнози беа дека нема да игра 10 до 20 дена. Првичната дијагноза укажува на мала повреда на медијалниот колатерален лигамент, но се покажува дека е нешто посложено. Штом Дибала ќе се обиде да се врати на тренинг, болката ќе остане во истата област.

Дибала веќе е на работ на очај бидејќи сезоната наскоро влегува во самиот финиш. На Јувентус му требаат неговите голови во борбата за четвртфиналето во Лигата на шампиони, како и во „ловот“ на Интер во Серија А.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Фудбал

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Read more

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Read more

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Read more

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе

Ибра се соочува со тригодишна забрана за играње фудбал

Читај повеќе

Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Читај повеќе

Британецот Еванс го елиминираше Ѓоковиќ во Монте Карло

Читај повеќе

Клоп: Лошиот напад е наш заштитен знак сезонава

Читај повеќе