Мистериозна ракета се заби во Месечината, астрономите и НАСА шпекулираат што би можело да биде

НАСА сè уште шпекулира што би можело да биде, а една теорија е дека најверојатно станува збор за кинеска ракета лансирана во 2014 година.

Сè уште неидентификуваното вселенско летало остави чуден двоен кратер што ги збунува научниците.

Сликите од местото на несреќата беа направени од лунарниот извидувачки орбитер на НАСА (LRO) на 25 мај и објавени на 24 јуни. Американскиот астроном Бил Греј првично шпекулираше дека најверојатно се работи за удар на ракетата Flacon X лансирана во 2015 година од SpaceX на Илон Маск. Сепак, подоцнежните анализи покажаа дека објектот што ја погоди Месечината е кинеска ракета Chang'e 5-T1 лансирана во 2014 година, иако кинеските власти тврдат дека објектот изгорел во атмосферата на Земјата пред неколку години.

Универзитетот во Аризона известува дека најмалку 47 летечки објекти се урнале во Месечината до денес, но она што е особено изненадувачки за овој настан е двојниот кратер што го направил странскиот објект. Научниците сè уште се обидуваат да утврдат како настанал двојниот кратер. Се чини дека објаснувањето може да биде дека кратерите се создадени од парчиња отпад.

Remote video URL
Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Вести

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Read more

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Read more

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Read more

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Read more
 

Гик

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Читај повеќе

Што е madware и како да се заштитите од него?

Читај повеќе

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Читај повеќе
  • filter

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Читај повеќе

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе