Мистериозна смрт: Исчезнатата фудбалерка најдена на дното на езерото Комо

Телото на швајцарската фудбалерка Флоријана Исмаили (24) беше најдено неколку дена откако девојката исчезна.

Флоријана беше прогласена за исчезната во саботата кога скокнала од брод во езерото Комо во Италија.

Таа наводно скокнала за да плива, но никогаш не се појавила на површината.

Италијанските спасувачи рекоа дека го нашле телото вчера на длабочина од 204 метри.

„Длабоко сум ожалостен и вознемирен. Тешко ми е да прифатам дека Флори ја нема“, рече селекторот на женската фудбалска репрезентација на Швајцарија Нилс Нилсен.

Флоријана, која деитираше за репрезентацијата во 2014 година, беше и капитен на Јанг бојс.

„Многу сме вознемирени и длабоко погодени“, напиша нејзиниот клуб.

Во дресот на репрезентацијата таа имаше 33 настапи.

„Секогаш имаше насмевка на лицето и сите нѐ инспирираше со нејзината весела природа. Таа беше човек кој се соочува со предизвиците и поставува пример. Можам само да замислам како им е на сите кои ја знаеја Флори подолго од мене. Моите мисли се со нив во овие тешки моменти“, додаде тренерот Нилсен.

„До последен миг се надевав на чудо и сакав со цело срце ова да е само лош сон. Веста силно ме погоди и не можам да ги најтам вистинските зборови во овој миг. Само се надевам дека Флори немала мачна смрт“, изјави нејзината колешка од репрезентацијата Лиа Валти.

Истрагата за мистериозната смрт на Флоријана е во тек и италијанските власти соработуваат со швајцарските колеги во расветлување на случајот.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Read more

Фудбал

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Read more

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Read more

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Read more

Спорт

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе