Мистериозна смрт: Исчезнатата фудбалерка најдена на дното на езерото Комо

Телото на швајцарската фудбалерка Флоријана Исмаили (24) беше најдено неколку дена откако девојката исчезна.

Флоријана беше прогласена за исчезната во саботата кога скокнала од брод во езерото Комо во Италија.

Таа наводно скокнала за да плива, но никогаш не се појавила на површината.

Италијанските спасувачи рекоа дека го нашле телото вчера на длабочина од 204 метри.

„Длабоко сум ожалостен и вознемирен. Тешко ми е да прифатам дека Флори ја нема“, рече селекторот на женската фудбалска репрезентација на Швајцарија Нилс Нилсен.

Флоријана, која деитираше за репрезентацијата во 2014 година, беше и капитен на Јанг бојс.

„Многу сме вознемирени и длабоко погодени“, напиша нејзиниот клуб.

Во дресот на репрезентацијата таа имаше 33 настапи.

„Секогаш имаше насмевка на лицето и сите нѐ инспирираше со нејзината весела природа. Таа беше човек кој се соочува со предизвиците и поставува пример. Можам само да замислам како им е на сите кои ја знаеја Флори подолго од мене. Моите мисли се со нив во овие тешки моменти“, додаде тренерот Нилсен.

„До последен миг се надевав на чудо и сакав со цело срце ова да е само лош сон. Веста силно ме погоди и не можам да ги најтам вистинските зборови во овој миг. Само се надевам дека Флори немала мачна смрт“, изјави нејзината колешка од репрезентацијата Лиа Валти.

Истрагата за мистериозната смрт на Флоријана е во тек и италијанските власти соработуваат со швајцарските колеги во расветлување на случајот.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Фудбал

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

Read more

Роџерс слави јубилеј - 100 премиерлигашки победи

Read more

Дури 7 позитивни во женската фудбалска репрезентација

Read more

На 17 дена до баражот во Скопје најдобриот косовски голгетер закачи корона

Read more

Спорт

  • play_arrow

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

Читај повеќе

Ѓоковиќ e новиот шампион на турнирот во Рим

Читај повеќе

Халеп конечно го освои Вечниот град

Читај повеќе

Роџерс слави јубилеј - 100 премиерлигашки победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Само еден збор на Дејвис по победничката тројка: Коби!

Читај повеќе

Ѓоковиќ го престигна Сампрас по број на недели на врвот на АТП листата

Читај повеќе

Дури 7 позитивни во женската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

На 17 дена до баражот во Скопје најдобриот косовски голгетер закачи корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонецот лизга и тренира: Стамкос ќе ѝ помогне на Тампа во финалето

Читај повеќе