Во стилот на Робин Худ

Мистериозни хакери донираат украдени пари во хуманитарни цели

Хакерска група донира украдени пари во хуманитарни организации, со цел да го направат светот подобро место за живеење, пренесе BBC.

Darkside хакерите тврдат дека изнудиле милиони долари од компании, но со украдените пари сакаат да го направат светот „подобро место за живеење“. На нивниот блог тврдат дека со нивните ransomware напади за цел имаат само големи и профитабилни компании кои плаќаат откупнина за да се извлечат од нападите.

Во таа објава на dark web, хакерите приложија Bitcoin сметки на кои донирале пари за две добротворни организации, The Water Project и Children International.

Од организацијата Children International изјавија дека нема да ги задржат парите.

„Мислиме дека е фер дел од парите да одат во добротворни цели. Без разлика на тоа колку и да мислите дека правиме лошо, нам ни е драго да знаеме дека некому сме му помогнале“, напишале хакерите во објава на блог на 13 октомври.

Не се сите одушевени од идејата на овие хакери. Експертот за сајбер безбедност Брет Калоу вели дека не е јасно што се надеваат криминалците дека ќе постигнат со донирање, тој смета дека тоа им помага да го ублажат чувството поради тоа што го прават. Покрај тоа, тој смета дека постои можност ваквиот потег да е од егоистична природа, односно дека сакаат себеси да се претстават како модерен Робин Худ на 21 век.

Darkside е релативно нова хакерска група, на пазарат на криптовалути потврдуваат дека активно изнудуваат средства од жртвите, а постојат и докази за потенцијални врски со други сајбер криминални групи.

Тагови
реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Интернет

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Read more

Топ 10 најлоши лозинки за 2020, дали вашата е меѓу нив?

Read more

Не е брзината, ниту латенцијата: Што ја прави 5G мрежата толку посебна?

Read more

WhatsApp воведува опција за бришење на пораките по седум дена

Read more

Гик

  • play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Читај повеќе
  • filter

Motorola го претстави смартфонот Moto E7

Читај повеќе
  • play_arrow

Бесплатно преземете ја Star Citizen и истражете го универзумот

Читај повеќе

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Читај повеќе

Кои се фаворитите во трката за вакцина против COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Samsung ги претстави новите смартфони Galaxy A12 и A02s

Читај повеќе

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Читај повеќе

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Читај повеќе