„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Volkswagen ја најави новата верзија на многу популарниот Golf GTI, кој ќе дебитира за време на трката Nurburgring 24 Hours на 31 мај.

Директорот на Фолксваген, Томас Шафер, на LinkedIn сподели тизер од „новиот“ моќен хечбек, а иако снимката е пикселирана, може да се заклучи дека автомобилот се трка низ зелениот пекол и ја „напаѓа“ Вртелешката (Carousel), најпознатата кривина на легендарна патека.

Малку се знае за овој Golf GTI, но евидентно е дека има малку поинаков преден браник во однос на моделот претставен пред неколку месеци. Тизерот завршува со натпис „50 години Golf“, што доведува до шпекулации дека ќе се вика Edition 50.

По повод 45-тиот роденден на Golf, Volkswagen го претстави GTI Clubsport 45 со нови аеродинамички компоненти, па слично сценарио е можно и со претстојната верзија на Golf.

Како што е познато, Mk8.5 Golf GTI беше претставен на крајот на јануари и е достапен исклучиво со 7-степен DSG менувач, што значи дека веќе не се нуди 6-степен мануелен менувач. Неговиот 2.0-литарски турбо-бензинец со четири цилиндри е изменет за да развие 265 КС во Европа.

Доколку новата верзија на Golf GTI е навистина Clubsport варијанта, моќта би можела да биде уште поголема. Golf GTI Clubsport 45 развива 296 КС и 400 Nm вртежен момент, така што новиот модел би можел да испорача повеќе од 300 КС.

Исто така, можно е VW да го нападне рекордот во Нирбургринг во категоријата за нов сериски автомобил со погон на предните тркала, круна што некогаш ја држеше Mk7 Golf GTI Clubsport S.

Тагови
реклама

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе