Митови за вежбањето при бременост: Дали трудниците треба да вежбаат?

Ф.З.
/ 15.03.2023 / 12:00

Кога станува збор за бременоста, постојат различни правила. Многу од нив се неопходни за безбедноста на вас и вашето бебе, додека други одново и одново се отфрлаат. Вечната дилема секако е дали жените треба да вежбаат за време на бременоста, а еве што велат експертите.

Вежбањето и физичката активност се важен процес за време на бременоста. Според Американскиот колеџ за акушери и гинеколози, вежбањето за време на бременоста резултира со помала инциденца на предвремено породување, прееклампсија, гестациски дијабетес и други компликации.

Мит 1: Вежбањето е опасно за вас или вашето бебе

Фитнес тренерката Брук Кејтс вели дека недостатокот на образование доведува до страв од физичка активност за време на бременоста. Како што наведува, вежбањето за време на бременоста не само што е безбедно, туку е и исклучително корисно. Се разбира, има некои случаи кога лекарите не препорачуваат вежбање, но тоа е генерално само за луѓе со многу ретки болести.

Мит 2: Пулсот треба да остане под 140 отчукувања во минута

Срцевиот ритам може многу да варира од личност до личност, во зависност од телото и искуството со вежбање. Ова значи дека треба да го слушате вашето тело. Разбирањето на отчукувањата на срцето може да биде добар начин да знаете како работи вашето тело.

Мит 3: Трчањето и скокањето не се безбедни

За здрава личност со здрава бременост, извршувањето на вежби како што се трчање или движења што бараат скокање, се генерално безбедни. Ова е уште една област каде што е многу важно да го слушате вашето тело. Исто така, трудниците треба да се консултираат со својот лекар за спецификите на нивната бременост. Ако овие или кои било други движења ви прават непријатност, можете да пробате нешто друго.

Мит 4: Не е безбедно да продолжите да вежбате на ист начин како пред бременоста

Многу жени веруваат дека мораат да престанат да вежбаат на начин на кој се навикнати веднаш штом ќе забременат. Тоа не е далеку од вистината и мудро е значително да ја намалите тежината како што напредува бременоста, но нема причина да не можете да одите во теретана и да правите некои аспекти од движењата што сте ги правеле пред бременоста.

Мит 5: Ако не сте вежбале пред бременоста - или не сте правеле одреден тип на вежби - не е безбедно да започнете

Ако воопшто не сте вежбале пред бременоста, но сакате да започнете, и тоа е во ред. Сè додека вашиот лекар ви дозволил да вежбате и се чувствувате удобно да пробувате нешто поинакво, сосема е во ред да пробате нов тип на режим. Бидете сигурни да истражувате вежби кои генерално се сметаат за безбедни за одреден месец од бременоста.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Фит

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Read more

Пет причини зошто не губите килограми, а се трудите да слабеете

Read more

Кое е најдобро време да јадете јаглехидрати, како леб и тестенини?

Read more

Митови за вежбањето при бременост: Дали трудниците треба да вежбаат?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе