Митрески побара бргу надминување на проблемот со возачките дозволи, ако е потребно, ќе закаже итна собраниска седница

Претседателот на Собранието на Република Северна Македнија, Јован Митрески, на денешната редовна координација, на која присуствуваат координаторите на пратеничките групи, го отвори прашањето за проблемот со возачките дозволи и ја нагласи потребата Собранието да преземе итни чекори со цел да се надмине состојбата што произлезе од примената на преспанскиот договор.

Како што соопштуваат од собраниската прес-служба, тој истакнал дека има најави оти пратеничките групи ќе достават разни предлози за законски измени поради што нагласи дека пратеничките групи треба да дејствуваат координирано за да се дојде до најбрзото и најдобро решение, кое ќе биде во интерес на граѓаните, „а кое во исто време нема да наштети на почитувањето на меѓународните правни акти кон кои како држава сме се обврзале“.

Митрески најави дека уште денеска ќе иницира состаноци со министрите за внатрешни работи, за финансии, за надворешни работи, како и со првиот човек на Агенцијата за супервизија на осигурувањето.

Истовремено, претседателот Митрески информира дека ќе одржува ад хок-состаноци со координаторите на пратеничките група со цел заеднички да најдат решение за настанатата ситуација.

Претседателот на Собранието побара од координаторите да ги информираат пратениците дека доколку е потребно, ќе закаже итна собраниска седница во текот на денешниот ден.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Македонија

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Read more

Времето утре променливо облачно и топло

Read more

Отстранета граната од Првата светска војна

Read more

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Read more
 

Вести

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Читај повеќе

Времето утре променливо облачно и топло

Читај повеќе

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Читај повеќе

Отстранета граната од Првата светска војна

Читај повеќе

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Читај повеќе

САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Читај повеќе

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Читај повеќе

Родителите на убиените деца тужат, родителите на детето-убиец се трудат да го сокријат имотот

Читај повеќе

Трамп победи и во Јужна Каролина на изборите за републикански претседателски кандидат

Читај повеќе