Митревски ќе го чува голот на Порто

Македонскиот репрезентативен голман се враќа назад во Португалија, но сега во тимот на Порто.

После три години Никола Митревски повторно ќе игра ракомет во Португалија. Прекинувањето на сезоната во македонската лига му дозволи да направи траснфер напуштајќи го тимот на Еурофарм Пелистер од својата родна Битола.

Порто на својата клупска веб-страница потврди дека Митревски ќе ги брани сино-белите бои во наредната 2020/21 сезона.

„Минатат сезона има можност да играм против Порто во ЕХФ купот и сега знам како сѐ функционира во клубот. Многу сум задоволен со овој трансфер бидејќи знам како се одвиваат работите во Порто и кога стигна понудата, не се мислев многу дали да ја прифатам“, вели Митревски.

Тој во сезоните 2015/16 и 2016/17 настапуваше за ривалот Бенфика со која ги освои Португалскиот куп и Суперкупот. Потоа настапуваше за романска Доброџеа Суд, а изминатава сезона за Еурофарм Пелистер.

„Изминатава сезона за мене беше болна, како и за сите спортисти. Сезона прекината поради пандемија. Мислам дека Порто беше во одлична форма и можеше да стигне и до фајнл-фор. Беа на едно многу високо ниво и поставија пример како треба да фукционира еден ракометен клуб“.

„Се надевам ќе се адаптирам добро и ќе имаме одчична сезона со многу победи и многу титули. Повторно ќе ги освоиме титулите во Португалија и ќе се обидеме да влеземе во фајнл-фор од Лигата на шампиони“, изјави Митревски.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Ракомет

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Read more

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Read more

Вардар ќе биде носител во жрепката во ЛШ

Read more

Вардар 1961 единствениот македонски претставник во ракометната Лига на шампиони

Read more

Спорт

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Читај повеќе

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Читај повеќе

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Читај повеќе
  • play_arrow

На 4 кола до крајот Зенит ја одбрани титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пандев со 93. гол во Серија А, Наполи ја доби Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса им се врати на победите, рекорди за Меси и Фати

Читај повеќе