Митровиќ: Гечевски можеше да стигне до НБА, ама сакаше да пуши

Според поранешниот интернационалец во дресот на Работнички, Гечевски бил НБА материјал, но не тренирал доволно, а згора да тоа уживал во непријателот на спортистите - цигарите.

Во едно прилично обемно интервју за Mozzart Sport, српскиот кошаркар Александар Митровиќ проговори за многу работи. Од времето поминато во Македонија, кога го носеше дресот на Работнички, засекогаш ќе го памети Тодор Гечевкси, играч кој му оставил најголем впечаток и за кој смета дека имал НБА квалитети.

„Големи кошаркарски мајстори играа таму. Беше и Тодор Гечевски, значи тоа е најголемиот мајстор на сите времиња! Тој малку да тренираше во животот, ќе беше НБА играч. Ама, си палеше цигари, си палеше во Кавадарци и тоа му беше најубаво. Тука беше и Чековски, „избацувач“, исто така добар играч. Нормално и Миљан Павковиќ со кој беше милина да се игра бидејќи ја разбираше кошарката“

Популарниот Аљоша за Работнички играше кратко. Дојде на средината од февруари 2015, но веќе во мај си замина. За тој период сепак имал доволно време да остане импресиониран од Тоше.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Кошарка

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Read more

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

МЗТ: Антиќ и соработниците за нас повеќе не постојат, правдата ќе ја бараме на суд

Read more

Спорт

  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе