Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Сè поголем број членови на Генерацијата Z се загрижени за времето поминато пред екраните, за што помагаат телефоните кои немаат пристап до современите социјални мрежи.

„Глупавите телефони“, без напреден софтвер и пристап до социјалните мрежи, се сè попопуларни меѓу младите Американци, пишува CNBC.

Компаниите како HMD Global, сопственикот на брендот Nokia, продолжуваат да продаваат милиони мобилни уреди слични на оние што ги користевме во раните 2000-ти, вклучително и „винтиџ“ дизајни како уредите на преклоп или оние со екран на извлекување - кои имаат некои нови функции вградени во нив, како GPS или интернет хотспот.

„Верувам дека дел од Генерацијата Z веќе нема нерви за големите екрани“, рече Хозе Брион, инфлуенсер за „глупави телефони“ и модератор на подредитот „r/dumbphones“. „Тие го наоѓаат решението за нарушеното ментално здравје во ваквите избори“.

HMD Global продаде десетици илјади телефони на преклопување во САД во 2022 година, додека на глобално ниво тој број падна. Во текот на истата година, речиси 80 отсто од продадените телефони од овој тип завршиле на пазарот на Блискиот Исток, Африка и Индија, пишува Counterpoint Research.

Пазарот на „глупави“ телефони во САД е релативно мал, но во наредните години би можел да забележи постепен раст од пет проценти годишно. Во првите редови на трендот се компаниите како Punkt и Light, кои продаваат уреди наменети за оние кои сакаат да поминуваат помалку време на своите телефони и социјалните мрежи.

URL
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Мобилни

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Read more

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Read more

Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?

Read more

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе