ЕХФ ЕУРО 2022 УНГАРИЈА / СЛОВАЧКА

Младоста и неискуството - пресудни за старт со пораз од Словенија

Македонската репрезентација со пораз во добра игра го отвори Европското првенство и ѝ зададе доста проблеми на фаворизираната Словенија.

Пред натпреварот одекна голем пех во нашиот табор кога селекторот-играч Кирил Лазаров поради повреда отпадна од комбинација и беше само во улога на селектор.

„Десниот бек се повреди во текот на вчерашниот ден на првиот официјален тренинг. По прегледите направени од нашиот медицински тим констатирано е дека се работи за повреда на спојот на два мускула на левата потколеница. Потребно е мирување од три недели“, објави РФМ попладнево.

И покрај тоа Македонија отвори одлично. Со фуриозна игра и одбрани на Томовски, Македонија поведе со 3:0, а потоа и со 4:1. Следуваше пад кога Словенците направија серија од 6-0 и поведоа со 7:4.

URL

Од тој момент константно водеа, а нашите ракометари успеаја во три наврати да дојдат до израмнување, сите во првиот дел кој заврши со 13:10 во корист на Словенија.

Вториот дел беше доста шаренолик. Словенија водеше и со +5, Македонија дојде и до -1, но младоста и неискуството беа клучни за да не се дојде до поволен резултат.

Натпреварот завбрши со резултат од 27:25 во корист на Словенија.

Се чини дека оваа Словенија заслужи да биде совладана, но имаше среќа нашата репрезентација да биде казнета од неискуството на младите, но полетни ракометари.

Најдобар во нашиот табор беше голманот Мартин Томовски кој одлично го замени Митревски. Успеа 12 пати да им одбрани на Словенците и постојано ја враќаше во игра нашата репрезентација.

Најефикасен на паркетот беше Цветан Кузманоски со 8 голови, по 5 постигнаа Филип Кузмановски и Јуре Доленец, а по 4 Филип Талески и Блаж Благотиншек.

Од нашата група вечерва играат Данска и Црна Гора.

Во 2. коло, кое е на програмата в сабота, Македонија ќе се соочи со Црна Гора во истиот термин од 18 часот.

реклама

Институт за војна: Драматични промени во Москва

Read more

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Ракомет

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Read more

СЕХА: Еурофарм Пелистер запрен во полуфиналето

Read more

Еурофарм Пелистер се пласираше на финалниот СЕХА турнир во Задар

Read more

Еурофарм Пелистер победник на 50. Струшки ракометен турнир

Read more
 

Спорт

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе

Чави сруши рекорд на Зидан: Сè е џабе ако не освојуваме трофеи

Читај повеќе

Протекоа резултатите од гласањето за Златната топка

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хорор во Индонезија: 129 загинати во судирите меѓу навивачите и полицијата по натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Левандовски ја донесе Барса на врвот на табелата

Читај повеќе
  • filter

Будење на ѕверот: Баерн во специјализирани дресови го декласираше Баер

Читај повеќе

Барселона поради Пјаниќ му должи многу пари на Јувентус

Читај повеќе