„Многу добар разговор“ на Трамп и Фон дер Лајен во Давос

Американскиот претседател Доналд Трамп и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска имаа средба во Давос, по што обајцата оценија дека имале „многу добар разговор“.

По средбата Трамп изјави пред новинарите дека имале „многу добар разговор“, без да даде дополнителни детали и без да каже дали разговарале за неговата закана за воведување царини за увоз на европски автомобили.

Фон дер Лајен напиша на Twitter дека имала „добра прва средба со Доналд Трамп и размена на мислења за трговија, технологија и енергија на Светскиот економски форум 2020 година“.

„Со нетрпение очекувам да работам со него за можностите и предизвиците што претстојат. Убедена сум дека можеме да се посветиме на позитивна агенда“, напиша таа на Twitter, додавајќи дека продолжението ќе следи „наскоро“ во Вашингтон.

Пред средбата, Трамп изјави дека слушнал дека Фон дер Лајен е тежок преговарач, но се надева дека САД и ЕУ ќе постигнат напредок во однос на новиот трговски договор.

– Прекрасно е да се биде овде со претседателката на Европската комисија и со жена која е многу почитувана, но слушнав дека е тежок преговарач, што е лоша вест за нас, рече Трамп во Давос, каде учествува на 50-от Светски економски форум, додавајќи дека САД сакаат да склучат трговски договор со ЕУ.

реклама

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Борисов: Ќе понудам опција за повлекување, подготвен сум да заминам во секое време

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Свет

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Read more

Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Моментот кога се случи експлозијата во Бејрут и што остана по неа

Read more

Вести

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

Читај повеќе

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Лажни осигурителни друштва мамат граѓани, предупредува АСО

Читај повеќе

Паднат процентот на заболени од тестирани во однос на минатата недела

Читај повеќе

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Читај повеќе

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да ја зголеми цената на останатите производи

Читај повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница

Читај повеќе