Многу се популарни, ама и ризични: Трите најопасни пози во сексот

Во студија објавена во Journal of Impotence Research од 2017 година експерти открија кои се најопасните секс пози за мажите. Дали сте знаеле дека мисионерската поза е втората најопасна секс позиција?

Но, дефинитивно најопасна поза е доги стајл, според студијата, 41 процент од фрактурите на пенисот се предизвикани при оваа поза. До фрактура на пенисот може да дојде при погруб секс, доколку машкиот полов орган удри во карличната коска на жената.

Мисионерската поза е втората најопасна по бројот на фрактури на пенисот и повреди во гениталното подрачје, односно 25 проценти од повредите се предизвикани при оваа поза.

По мисионерската поза, трета најопасна е каубојката или позата во која жената е над мажот. Проблемите настануваат кога жената при налет на страст малку пожестоко ќе го „зајава“ партнерот, додека мажот со неговите движења не го следи нејзиното тело.

Истражувањето доаѓа по студија во која Британците открија кои се нивните омилени секс пози при што е откриено дека токму најопасната е и најомилена.

По доги стај позата, на второто место е каубојката, па мисионерската поза. Податоците за најопасна секс поза се земени при прегледи на 90 пациенти, на просечна возраст од 39 години, кои биле дијагностицирани со фрактури на пенисот, пренесе Independent.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Љубов и секс

Колку секс во просек има жената во брак?

Read more

5 начини како да си ја вратите желбата за секс

Read more

Препознајте го навреме: Голем романтичар или опасен манипулатор?

Read more

Пет работи за кои младите брачни парови најчесто се расправаат

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе