МНР пак утна знаме, твитерџиите пукнаа сеир

Министерот за надворешни работи Бујар Османи ја пречека министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, со знаме на Република Словачка.

Министерството за надворешни работи денеска преку соопштение до медиумите изрази длабоко извинување за, како што се наведува, „ненамерниот пропуст при употребата на малото знаме на тет-а-тет средбата на двајцата министри при посетата на министерката Фајон на земјава, кое беше едно од десетте државни обележја кои беа употребени за време на средбите“.

„Во исто време дозволете да информираме дека состанокот, како всушност и целата посета на министерката Фајон помина во исклучително позитивна и пријателска атмосфера со важни пораки кои беа разменети и на самите состаноци, но и испратени во јавноста.

Иако не може да има оправдување за направениот пропуст, министерката со целосно разбирање ја прими грешката како ненамерна, без никакво влијание врз успешноста на средбите и посетата.

Информираме дека Министерството за надворешни работи дополнително ќе ги зајакне протоколарните проверки со цел во иднина да не се повтори ваква ситуација“, се наведува во соопштението од МНР.

Ова не е првпат да потфрли протоколот и да се направи ваков гаф при посета на странски функционер. Во 2018 година, при посетата на тогашниот австриски премиер Себастијан Курц, функционерот беше пречекан со знаме на Летонија. На црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ знамето му го свртеа наопаку, а амбасадорот на Франција Тимоние во Охрид го пречекаа со знаме на Холандија.

Твитерџиите, секако, не пропуштија прилика да испукаат сеир.

URL
URL
URL
URL
URL
URL
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

#мкфејл

Правна држава е ова

Read more

Колони возила кон Блаце поради асфалтирањето, додека чекаат, трупаат ѓубре покрај патот

Read more

Македонските патишта како Париз-Дакар за Србите што одат во Грција

Read more

Наградна игра: Најди ги грешките во честитката на Ковачевски за Денот на македонскиот јазик

Read more
 

Магазин

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе