МНР со остра реакција на изјавата на Џамбазки

Министерството за надворешни работи вечерва реагираше и ги осуди изјавите на бугарскиот европратеник Ангел Џамбазки со кои го потсетува претседателот Стево Пендаровски како завршиле во минатото сите оние кои се обиделе да им забранат влез на лидери на ВМРО.

Од МНР информираат дека по дипломатски пат е известено и бугарското Министерство за надворешни работи.

– Во овој случај, Министерството ќе му препорача и на Претседателот да реагира соодветно до својот колега, претседателот Румен Радев, а за ова однесување известување и барање за оградување ќе биде побарано и од Претседателот на Европскиот парламент, се вели во реакцијата.

Заканите и изјавите за закани, како што се наведува во соопштението, се прашање со кое се занимаваат безбедносните органи. – Очекуваме тие сериозно да ги земат предвид последните изјави на Џамбазки и да донесат соодветна одлука за негов ограничен пристап во земјава, се наведува во реакцијата од МНР.

Бугарскиот европратеник Џамбазки на во видео-обраќање индиректно упати закани до претседателот Пендаровски.

– Што претставува за нас една таква забрана. Да му порачам на Стево Пендаровски, наречен Стево Коминтерната, дека во минатото и други се обидувале да им забранат влез на лидери на ВМРО во Македонија, а последниот таков пример е со југословенскиот, српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ, Ако се обидат да ни забранат влез во Македонија, нека погледнат во историјата и нека учат од неа, рече Џамбазки.

Од Кабинетот на претседателот Пендаровски за МИА посочија дека ставовите на претседателот биле дадени по седницата на Советот за безбедност и дека сега надлежностите се кај Владата.

– Во однос на прашањата, немаме дополнителен коментар. Ставовите на претседателот Пендаровски беа дадени по седницата на Советот за безбедност. За понатамошни чекори, надлежностите се кај Владата на Република Северна Македонија, се вели во одговорот од Кабинетот на претседателот.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Македонија

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Read more

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Read more

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Read more

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Read more
 

Вести

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе

До Собранието испратен Предлог-закон за амнестија на осудените за настаните од 27 април

Читај повеќе