Мобилните телефони влијаат лошо на менталното здравје на децата

Можеби на вашето дете му го купивте новиот смартфон, но не му направивте услуга кога во прашање е неговото ментално здравје.

Употребата на мобилните телефони негативно влијае врз здравјето на тинејџерите. Научниците набљудувале 13 000 тинејџери во над 1000 училишта во Англија. Дури 28% од девојчињата кои користеле социјални мрежи имале поголема анкциозност од останатите. Момчињата, исто тaка, но со помал процент од девојчињата.

Поминувајќи часови на друштвените мрежи, се намалува нивната физичка активност и доведува до губење на сон.

Социјалните мрежи сами по себе не се виновни за пореметувањата, но зачестената употреба може да има влијание на менталното здравје на девојчињата. Најмногу ги користат WhatsApp, Snapchat и Instagram.

Освен анксиозноста, тинејџерите чувствуваат тага, деконцентрација, недостаток од сон, вели Daily Mail. Употребата на социјалните мрежи доживеа експанзија помеѓу 2014 и 2015 година. Процентот на луѓе кои ги користат социјалните мрежи постојано се зголемува.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Живот

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Read more

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Read more

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Магазин

  • play_arrow

Девет рецепти за здрав и вкусен појадок

Читај повеќе

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе