Мобилните телефони влијаат лошо на менталното здравје на децата

Можеби на вашето дете му го купивте новиот смартфон, но не му направивте услуга кога во прашање е неговото ментално здравје.

Употребата на мобилните телефони негативно влијае врз здравјето на тинејџерите. Научниците набљудувале 13 000 тинејџери во над 1000 училишта во Англија. Дури 28% од девојчињата кои користеле социјални мрежи имале поголема анкциозност од останатите. Момчињата, исто тaка, но со помал процент од девојчињата.

Поминувајќи часови на друштвените мрежи, се намалува нивната физичка активност и доведува до губење на сон.

Социјалните мрежи сами по себе не се виновни за пореметувањата, но зачестената употреба може да има влијание на менталното здравје на девојчињата. Најмногу ги користат WhatsApp, Snapchat и Instagram.

Освен анксиозноста, тинејџерите чувствуваат тага, деконцентрација, недостаток од сон, вели Daily Mail. Употребата на социјалните мрежи доживеа експанзија помеѓу 2014 и 2015 година. Процентот на луѓе кои ги користат социјалните мрежи постојано се зголемува.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Живот

Среќен роденден, Никола Тесла

Read more

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Read more

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Магазин

  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе