Moderna: Заштитата од ковид со тек на време се намалува, потребна е трета доза

Новите податоци од истражувањето на компанијата Moderna покажуваат дека заштитата од COVID-19 опаѓа со текот на времето, па тврдат дека затоа е потребна т.н. бустер доза.

„Ова е само една проценка, но сметаме дека со пристигнување на есента и зимата ќе се намали имунитетот и ќе има 600.000 нови случаи на COVID-19“, рече директорот на Moderna Стивен Хог.

Хог рече дека исто така ќе се зголеми и бројот на хоспитализирани.

Податоците се целосно различни од неколку претходни студии кои покажуваат дека заштитата од вакцината на Moderna трае повеќе од заштитата од вакцината на Pfizer.

Новата анализа покажува дека има поголем процент на заразени кај лица вакцинирани пред 13 месеци, отколку кај лица вакцинирани пред 8 месеци.

Студијата е спроведена во јули и август кога делта стана доминантен сој.

Moderna на 1 септември поднесе барање до ФДА за одобрување на т.н. бустер доза. Хог изјави дека податоците од студијата за трета доза покажуваат дека антителата се зголемуваат по примање на втората доза.

„Верувам дека тоа ќе го намали бројот на случаи со COVID-19“, вели тој.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Свет

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Read more

НАТО ѝ одговори на Русија

Read more

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Read more

Шпанскиот премиер вети дека ќе ја забрани проституцијата

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе