Модна индустрија и коронавирус: Брендовите изработуваат маски и заштитни одела

Голем дел од модната индустрија е уништен поради пандемијата со коронавирусот. Дизајнерите, луксузните брендови се вклучуваат во борбата против болеста и изработуваат заштитни маски и одела во некои од најтешко погодените земји.

Во САД, здравствените работници предупредија дека залихите на медицинска опрема нема да бидат доволни и покрај тоа што произведувачите го зголемија производството, некои здравствени работници биле принудени самите да прават маски, пишува CNN.

Ни требаат креативни компании за изработка на опрема која е неопходна на нашите здравствени работници, порача гувернерот на Њујорк на Twitter.

На неговиот повик прв се јави дизајнерот Кристијан Сиријано.

Американскиот дизајнер Прабал Гурунг исто така се понуди да помогне, а и Брендом Максвел кој ги пренасочи ресурсите во изработка на медицинска опрема.

H&M исто така произведуваат медициска опрема. Не заостануваат ниту Balenciaga и Yves Saint Laurent. Тие ќе произведат 3 милиони маски за француските лекари.

Gucci ќе донира 1,1 милион маски и 55 илјади заштитни одела за здравствените работници на Италија.

Louis Vutton и Christian Dior, пак, направија набавка на 40 милиони маски од Кина.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Бизнис

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Read more

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Read more

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

Read more

Ново поскапување на горивата

Read more

Вести

Тројца починати, 38 нови случаи на COVID-19

Читај повеќе

Чулев: АНБ сè уште е дел од системот за следење на комуникации

Читај повеќе

Најавени засилени инспекциски надзори за угостителите

Читај повеќе

Продолжува да важи платеното породилно отсуство

Читај повеќе

Како ќе се отвораат границите низ Европа и кога?

Читај повеќе

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Читај повеќе

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Читај повеќе

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Само заедно можеме да ја надминеме оваа состојба

Читај повеќе