ЛЕТНИ ТРАНСФЕРИ 2023

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Лука Модриќ решил да го напушти Реал Мадрид, откако добил неверојатна понуда од понуда од Саудиска Арабија, ексклузивно објави шпански Okdiario. За еден месец, Модриќ ќе биде слободен играч.

Капитенот на хрватската репрезентација доби понуда од 120 милиони евра за три сезони во Саудиска Арабија. Од друга страна, Реал на 37-годишниот играч за врска му нуди едногодишен договор наводно вреден 10 милиони евра.

„Драматичен пресврт. Модриќ најверојатно ќе се збогува со Реал и 'Сантјаго Бернабеу' в недела на натпреварот против Атлетик. Тој веќе го известил Реал дека има намера да замине. Делуваше дека ќе остане, но потоа Саудијците дојдоа со уште подобра понуда од порано и го натераа да го промени мислењето“, пишува новинарот Педро Антолинос.

„Реал веднаш по објавата на Модриќ започна преговори со Дани Себаљос и ќе се обиде да го задржи во клубот. И договорот на Себаљос истекува за еден месец. Пристигнува и Џуд Белингам, па ќе ја пополнат празнината што ќе настане по заминувањето на Модриќ.

Да потсетиме, претходно Кристијано Роналдо замина во Саудиска Арабија и го потпиша најголемиот договор во историјата на фудбалот. За две години ќе добие околу 400 милиони евра. Најверојатно по неговиот пат ќе тргне и соиграчот на Модриќ, Карим Бензема, на кого Саудијците му нудат иста сума како Роналдо.

Модриќ е во Реал од 2012 година. Со години беше еден од клучните играчи, но од клубот му порачаа порачаа дека следната сезона, доколку го продолжи договорот ќе има помала минутажа поради доаѓањето на Белингем.

реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Фудбал

Ѓорѓиевски: Вардар мора да постои – обезбедена поддршка за баражот

Read more

Кој е новиот тренер на Ливерпул и зошто го избраа?

Read more

Романо: Димитриевски потпиша за Валенсија

Read more

Тони Крос објави крај на кариерата

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Читај повеќе
  • filter

Ѓорѓиевски: Вардар мора да постои – обезбедена поддршка за баражот

Читај повеќе

Кој е новиот тренер на Ливерпул и зошто го избраа?

Читај повеќе

Романо: Димитриевски потпиша за Валенсија

Читај повеќе

Тони Крос објави крај на кариерата

Читај повеќе

Захов: Кога дојдов во Воска газдата ми рече да им го донесам куп пехарот

Читај повеќе

Вареловски: Не можете да замислите што ќе биде во Кавадарци ако се вратиме со пехарот

Читај повеќе

Иван Чупиќ ја заврши кариерата

Читај повеќе

Контроверзниот Кирјос сака да се проба во бокс, веќе има список со противници

Читај повеќе