МОФ: Македонија ја губи битката за квалитетно образование

Младински образовен форум (МОФ) итно бара надлежните да почнат со реформирање на образовниот систем и сериозно инвестирање во него – во спротивно, смета дека образованието ќе стане целосно нефункционално што, пак, целосно ќе се рефлектира на функционалноста и на државата.

По повод Меѓународниот ден на образованието – 24 Јануари, МОФ во соопштение оценува дека македонскиот образовен систем е нефункционален и „во слободен пад“.

-Со години наназад властите – минати и сегашни постојано нѐ уверуваат дека образованието е иднината и дека образованието е клучниот рецепт за успех на една држава. Сепак, тоа за жал е само декларативно, а рецептот е очигледно неуспешен. Второто полугодие во 2023 година учениците од државните училишта го започнаа исто како и почетокот на училишната година во септември – со недостаток на учебници. Ако една држава не може да го испорача наједноставното / најелементарно за еден образовен процес – навремено да нарача и да испечати учебници, тогаш како може да очекуваме дека некогаш ќе стигнеме барем блиску до останатите развиени образовни системи?, наведува МОФ.

Недостигот на учебници не е единствениот проблем, години наназад на речиси сите меѓународни и национални истражувања и анализи, додава МОФ, се укажува дека „македонскиот образовен систем е во слободен пад и никој не презема нешто за суштински да го смени тоа“.

– Важно е да се напомене и дека младите од руралните области и младите од урбаните средини немаат ист пристап до образование ниту, пак, исти можности. Во 2023 година за нашата држава сѐ уште не е проблем тоа што голем дел од учениците во руралните средини одат во училишта кои се без елементарни услови, нереновирани со децении, без функционални тоалети. Младите ученици со попреченост сѐ уште се на маргините. Многу од овие ученици учебната година ја започнаа без проценка, без асистент, без индивидуален образовен план. Има сѐ уште училишта кои не се пристапни – немаат пристапни рампи, немаат лифтови, адаптиран мебел или, пак, адаптирани тоалети. Дополнително, младите од поправните домови немаат пристап до образование со што дополнително им се отежнува процесот на рехабилитација и интеграција назад во општеството, пишува во реакцијата/став на Младинскиот образовен форум.

Дека за нашата држава образованието и науката се прашања кои се целосно на маргините, смета МОФ,  доволно е да се види и во буџетот за 2023 година.

-Буџетот за наука предвиден за следната 2023 година, со Предлог-буџетот кој го изгласа Владата, изнесува само 268 милиони денари и е најнизок во последниве 10 години.Дополнително, иако државниот Буџет секоја година се зголемува, оваа година за наука биле предвидени дури 42% помалку пари во споредба со 2014 година, а за следната се предлагаат дури 66 отсто помалку во споредба со тогаш. Оттука, воопшто не треба и да не чуди фактот што нашиот најголем и најстар универзитет постојано опаѓа на меѓународните рангирања и наместо секоја година да оди нагоре – како тоа што се случува со високообразовните институции во регионот – кај нас оди само надолу. Во споредба со универзитетите од регионот најголемиот македонски универзитет се наоѓа при дното, далеку зад најголемите универзитети на Грција, Србија, Хрватска, Словенија и Бугарија, наведува МОФ.

Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Македонија

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Read more

Од 11 декември изменет сообраќаен режим на патот Прилеп – Битола

Read more

Утврден е текстот на Предлог закон за помилување

Read more

Студено со врнежи од снег на планините, дожд на пониските места

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Читај повеќе

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Читај повеќе

Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Читај повеќе

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Читај повеќе

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Читај повеќе

Американскиот Сенат блокира милијарди предвидени за Украина и Израел

Читај повеќе

Во нацистичка униформа „блесна“ жената задолжена за контрола на медиумите во Србија

Читај повеќе

Остриот пад на цената на нафтата го турна Волстрит

Читај повеќе

Почина Хуанита Кастро, противничка на комунизмот која соработуваше со ЦИА

Читај повеќе