Моќен трик од Сигмунд Фројд: Кога некој ве навредува, кажете му само еден збор

Никој од нас не може да се огради од негативноста на другите луѓе, таа секогаш ќе постои. Но, вие бирате колку ќе влијае на вашиот живот и како ќе реагирате на неа.

Луѓето се емотивни суштества и често критиката, осудата или навредите од другите луѓе може да ги доведе до очај и нишање на самодовербата. Конструктивната критика од блиска личност во која имате доверба треба да ја прифатите, но навредите во комуникацијата може да бидат непријатни. Личноста која ве навредува има само една мисија, да ве повреди.

Сигмунд Фројд велел дека силната личност никогаш не го презема товарот на туѓите изјави. Како всушност да се однесувате кон нечие лошо однесување и навреди? Не се расправајте, туку едноставно кажете „Да“ на која било претпоставка и тоа со мирен израз на лицето.

Моќта на мирното „Да“ е во состојба да го ослободи секој психолошки притисок бидејќи едноставно ја лишувате личноста од можноста да ве повреди со нешто и не се браните, докажувајќи го спротивното. Едноставно го обезвреднувате секој нејзин напад.

Покрај волшебното „да“, за да се заштитите од навреди важно е да ја развивате и вашата самопочит, да не дозволите вашиот мир да зависи од надворешни процени.

„Кога сите луѓе би се оценувале само себеси и не би се бавеле со вреднување на другите, грубоста би изумрела како феномен“, изјавил Фројд во една прилика.

Покрај овие начини, единствениот вистински начин да се заштитите од луѓето склони кон навреди е целосно да се дистанцирате од нив и да се дружите со луѓе кои ве сакаат и почитуваат.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Чек дис аут

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Работа од дома, фејлови со мачки

Read more

Што ќе се случи со мегаградовите ако се стопи целиот мраз на Земјата?

Read more

Зошто пилотите чуваат скриена секира во авионот?

Read more
 

Магазин

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе