Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Илустраторот Јанг Љу знае од лично искуство кои се културолошките разлики меѓу Истокот и Западот.

Родум е од Кина, роден е и израснал во Пекинг, а на 13 години се преселил во Берлин. Откако живеел таму 13 години решил да ги прикаже разликите меѓу културата на Истокот и Западот.

Резултатот на проектoт наречен East meets West се овие едноставни, но моќни илустрации што преку контрасти ги покажуваат различните менталитети, ставови и однесување.

Сината страна е Западот, а црвената Истокот.

На прашањето од CNN дали смета дека илустрациите го поттикнуваат стереотипното размислување, Љу одговори:

„За нас денес е многу важно да погледнеме зад постапките што се прават пред нас. Има причини зад сите постапки и однесувања и тие се базирани на различни нешта. Се надевам дека ќе придонесам луѓето да покажат поголем интерес и да им дадат шанса на овие илустрации да бидат појдовна точка за комуникација и дискусија“.

Тагови
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Живот

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Read more

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Read more

Какви ефекти имаат цртаните филмови врз децата?

Read more

Работата од дома ве „убива“? Со овие вежби ќе се вратите во живот

Read more

Магазин

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Читај повеќе

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Читај повеќе
  • filter

Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе