Момче од Белград тврди дека неговиот татко починал бидејќи немало респиратори

Момче од Белград тврди дека неговиот татко починал бидејќи во болницата во Земун немало доволно респиратори. На социјалните мрежи се шири видеото од неговата емотивна изјава која ја пренесе српската телевизија N1.

Тој вели дека сè уште не го добил извештајот за смртта на неговиот татко и изјави дека властите се обидувале да го спречат да зборува за тоа. Ги обвини властите дека немало доволно респиратори во болницата во Земун.

Неговиот коментар „Тато ова е за тебе“ стана мотото на протестите во Белград.

„Тато ова е за тебе, тато многу те сакам, ова е за тебе и за мојот син којшто се роди скоро“, раскажува момчето низ солзи.

Секако, тамошните здравствени власти ја негираа оваа информација и уверуваат дека во Болницата Земун има 75 респиратори, а се користат само 30. 

Во центарот на Белград вчера со часови траеја конфликтите меѓу полицијата и демонстрантите кои синоќа се собраа пред српското собрание откако претседателот Александар Вучиќ најави воведување полициски час поради влошената епидемиолошка ситуација. Тој денеска уште еднаш ќе се обрати до нацијата во 15 часот.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Регион

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Read more

Во екот на сезоната во Црна Гора има 92 проценти помалку туристи

Read more

Нов црн рекорд во БиХ: 432 новозаразени во еден ден

Read more

Вести

  • play_arrow

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Читај повеќе

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

Читај повеќе

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Читај повеќе

Од утре дожд и намалување на температурата

Читај повеќе

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Читај повеќе

Продолжува потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро

Читај повеќе

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани диви тркачи на скопските улици

Читај повеќе

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Читај повеќе