Моментот кога јато птици падна од небото во Мексико

Безбедносна камера го сними моментот кога јато птици буквално падна од небото во мексиканскиот град Куаутемок.

Станува збор за голем број птици кои завршија на патот, по крововите на куќите и во дворовите, иако повеќето одлетаа. Сепак има и доста загинати птици. Оваа глетка покрена низа шпекулации за причините на настанот, а меѓу нив се споменува и 5G мрежата.

Мексикански ветеринар не ја исклучува можноста дека високото ниво на загадување, користењето дрва за греење, употребата на агрохемикалии и студеното време да се причина за овој инцидент, додека други велат дека можеби станува збор за струен удар кој се случил додека птиците одморале на каблите на електричната мрежа.

Сепак, експертите тврдат дека веројатно се работи за грабливец, поголема птица тргната во лов, од која се исплашило јатото.

Сличен настан се случи во Велс, во 2019 година, кога загинаа 225 птици. Тие паднаа на асфалт најверојатно бегајќи од предатор, но во текот на брзото и ненадејно спуштање веројатно не успеале навреме да се дигнат во воздух.

Remote video URL
Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Чек дис аут

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Read more

Лавче истрчало среде пат во Србија

Read more

Ја изградил најтесната зграда во светот за да го блокира погледот кон море на брат му

Read more

Дали богатството на Инките спие на Островот на смртта?

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе