Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Федералната служба за безбедност на Русија објави видео од моментот кога американската кошаркарка Бритни Грајнер беше разменета за рускиот трговец со оружје Виктор Бут, попознат како „трговецот на смртта“.

На видеото се гледа како Грајнер задоволно се смешка додека седи во авионот пред нејзиното враќање во САД. Кошаркарката беше разменета за Бут на аеродромот во Дубаи.

На видеото се гледа како Бут кимнува со главата во насока на камерата пред да влезе во друг авион.

Remote video URL

Во ноември, Грајнер почна да отслужува деветгодишна затворска казна за поседување масло од канабис. Затворена беше на 350 километри од Москва. Спортистката беше уапсена во февруари кога цариниците рекоа дека на московскиот аеродром Шереметјево во нејзиниот багаж пронашле садови со масло од канабис.

На судењето, Грајнер призна дека го имала маслото од канабис во багажот, но и дека го спакувала ненамерно брзајќи да се качи на летот и дека немала криминална намера. Нејзината одбрана напиша изјави дека ѝ е препишан канабис за лекување на хронична болка.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Свет

Јапонскиот премиер го отпушти сопствениот син бидејќи правел забава во неговата резиденција

Read more

Русија: Украинците ја нападнаа Москва со дронови

Read more

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more
 

Вести

Уништен мурал со Ѓоковиќ во Косово по неговата порака на Ролан Гарос

Читај повеќе

Кривична пријава за полициски командир во Виница

Читај повеќе

Театарот „Сенки и облаци“ објави повик за уметнички резиденцијален престој

Читај повеќе

Јапонскиот премиер го отпушти сопствениот син бидејќи правел забава во неговата резиденција

Читај повеќе

СДСМ: Скопје е пред банкрот

Читај повеќе

Почна етапната исплата на пензиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија: Украинците ја нападнаа Москва со дронови

Читај повеќе

Паѓаат цените на нафтата

Читај повеќе

Изменет сообраќаен режим во Скопје

Читај повеќе