Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Излегоа снимки од моментот кога вториот најголем радио телескоп на Земјата се сруши на почетокот од оваа недела.

Во вторникот во точно 7:54 часот по локално време 900 тони тешката платформа во Аресибо опсерваторијата падна од 140 метри височина и се сруши врз 300 метри широкиот диск под неа.

Телескопот беше втор најголем на планетава кој праќаше и детектираше радио бранови во и од вселената. Почетокот на падот почна уште во август кога дел од сајлите кои го држеа пукнаа, а минатиот месец следуваше уште еден таков инцидент.

URL

Инженери со дронови ја испитувале состојбата во моментот кога телескопот се срушил. Барале начин како да ја санираат штетата, но сега веќе е доцна за тоа.

Во 1974 година Аресибо го испрати најсилниот радиобран од Земјата кон вселената со надеж да се добие повратен одговор од вонземски живот. Одговорот до ден денес не е дојден.

Опсерваторијата Аресибо е во сопственост на американската НСФ и се наоѓа во Порторико.

„Како што можете да видите, ова беше многу насилен и непредвидлив пад. НСФ нема да ја затвори опсерваторијата Аресибо. Сепак, сѐ уште е рано да зборуваме за некакви планови за обнова на уништеното“, вели Абел Мендес од Универзитетот Порторико.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Наука

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Read more

Научниците предупредуваат: Земјата се врти многу брзо

Read more

Дали темната материја воопшто постои? Научниците се сомневаат

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе