ДЕЈВИС КУП АТИНА 2019 ТРЕТА ГРУПА

Монако ги исфрли тенисерите од третата група

Македонската тениска репрезентација наредната година ќе се натпреварува во најслабата четврта група откако не успеа да избори опстанок во третата група.

На Дејвис купот во Атина кој заврши синоќа македонските тенисери имаа разочарувачки настап.

Откако претрпеа три порази во групата Б од Естонија, Латвија и Црна Гора, сите со убедливи 3:0, потоа загубија со 2:1 од Монако во натпреварот за опстанот во третата група.

Димитар Грабул загуби од Лукас Катарина со 2:0, Горазд Србљак израмни на 1:1 откако со 2:1 го совлада Иго Нис, а потоа Грабул и Србљак во натпреварот во двојки загубија убедливо од Ромен Арнеодо и Бенжамен Балер со 6-1 и 6-2.

Македонија заврши на последното осмо место и наредната година ќе се натпреварува во понизок ранг, односно во четвртата европска група каде учествуваат убедливо најслабите европски репрезентации како Сан Марино, Андора, Косово, Албанија, Ерменија, Лихтенштајн, Исланд и Малта.

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Тенис

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Read more

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Read more

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Read more

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Read more
 

Спорт

ЕП ракомет: Црна Гора ја изненади Хрватска

Читај повеќе

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Читај повеќе

ФИФА воведува нови правила за позајмување играчи

Читај повеќе

Шпански медиум тврди: Милан и Торино го сакаат Барди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Ибра: Голот на сезоната во Италија го постигна дефанзивец резерва

Читај повеќе

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Читај повеќе

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Читај повеќе