„Монструм“ продолжува со сведоци на одбраната

Одбраната на обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското Езеро во април 2012 година, на денешното рочиште ќе ги престави своите сведоци.

Судскиот предмет „Монструм” е во фаза на доказна постапка. На претходното рочиште сведочеа разни полициски службеници како од Крим техника, така и од Одделениото за претрес, односно од Центарот за известување и командување на МВР. Заедничко нешто на сите овие сведоци беше дека не се сеќаваат добро на настанот, од причина дека се поминати повеќе години.

За убиството на момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски во април 2012 година обвинети се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ (во бегство) и Агим Исмаиловиќ, Фејзи и Хаки Азири и Сами Љута.

Судењето за овој предмет го води судската двојка Огнен Ставрев и Осман Шабани, додека обвинението го застапуваат обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски.

реклама

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

Навистина сами си го баравте за „Јавна соба“

Read more

Хроника

На судењето за „организаторите на 27 април” сведочеа повеќе сведоци на одбраната

Read more

Спасовски: Приведени се две лица во врска со случајот „Јавна соба“

Read more

Кривични пријави за 16 дебранци, правеле забава во викендица покрај Дебарско Езеро

Read more

МВР: Секој граѓанин жртва на „Јавна соба“ да пријави во полиција

Read more
 

Вести

Во Романија запленети речиси половина милион фалсификувани евра

Читај повеќе

Изгласан новиот ДУП Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници во Општина Центар

Читај повеќе

ЕУ договори стандардизација на сертификатите за вакцинација

Читај повеќе
  • play_arrow

Уапсени соработници на Навални, судот ја одби жалбата за неговиот притвор

Читај повеќе

Заев: Ако Telegram не соработува, можно е целосно блокирање на апликацијата

Читај повеќе

Кина бара да не се политизира потеклото на коронавирусот

Читај повеќе

На судењето за „организаторите на 27 април” сведочеа повеќе сведоци на одбраната

Читај повеќе

Во ковид-центрите во Скопје хоспитализирани уште 15 пациенти, вкупно се лекуваaт 245

Читај повеќе

Спасовски: Приведени се две лица во врска со случајот „Јавна соба“

Читај повеќе